Co warto zobaczyć w parku Dworu Winnica?

Poza obejrzeniem budynku dworu warto udać się na krótki spacer po otaczającym dwór parku.
Pierwotny układ parku uległ całkowitemu zatarciu. Jednak pomimo wieloletnich zaniedbań i bardzo dużej ilości śmieci nadal znajdują się w nim ciekawe elementy, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Dwór Winnica - mapa parku

1. Kasztanowiec biały

obwód pnia: 380 cm
wysokość: ok 22 m
średnica korony: ok 14 m
Najgrubsze drzewo w całym parku, szacowany wiek ok. 150 lat.

Park Dworu Winnica, kasztanowiec

2. Kasztanowiec biały

obwód pnia: 278 cm
wysokość: ok 21 m
średnica korony: ok 16 m
Obydwa kasztanowce, dzięki swoim spektakularny koronom są najbardziej charakterystycznym elementem parku i stanowią symbol Dworu Winnica.

Park Dworu Winnica, kasztanowiec

3. Jesion wyniosły

obwód pnia: 325 cm
wysokość: ok 26 m
średnica korony: ok 25 m
Nieco ukryty za kasztanowcami, dzięki swojej ogromnej koronie jest najpotężniejszym drzewem w całym parku, szacowany wiek ok. 150 lat.

Park Dworu Winnica, jesion wyniosły

4. Dąb szypułkowy, odm. kolumnowa „Fastigiata”

obwód pnia: 260 cm
wysokość: ok 26 m
średnica korony: ok 10 m
Rzadziej spotykana w Polsce odmiana dębu szypułkowego o pokroju kolumnowym z ciekawie „pofalowanymi” gałęziami, szacowany wiek ok. 150 lat.

Park Dworu Winnica, dąb kolumnowy

5. Lipa drobnolistna

obwód pnia: 378 cm
wysokość: ok 18 m
średnica korony: ok 28 m
Drugie najgrubsze drzewo w parku. Pomimo, że mocno uszkodzone wciąż niezwykle malownicze ze względu na ogromny konar zawieszony poziomo nad ziemią. Szacowany wiek ok. 150 lat.

Park Dworu Winnica, lipa dorbnolistna

6. Lipa drobnolistna

obwód pnia: 365 cm
wysokość: ok 25 m
średnica korony: ok 20 m
Obydwie lipy są pozostałością przepięknej alei lipowej, która rosła wzdłuż głównej, nieistniejącej już drogi wjazdowej prowadzącej do dworu.

Park Dworu Winnica, lipa drobnolistna

7. Aleja grabowa

W głębi parku, po prawej stronie skrywa się urokliwa aleja grabowa, która prowadzi w kierunku lasu. Aleja składa się z 17 grabów pospolitych (obwód: 50 – 172 cm), 7 drzew po stronie północnej, 10 po południowej. Szacowany wiek ok. 100 lat.

Park Dworu Winnica, aleja grabowa

8. Malowniczy jar

Warto poświęcić kilka minut i pójść aleją grabową w kierunku lasu a następnie skręcić ścieżką w lewo w kierunku jaru, przejść pierwszą groblę i stanąć na górze w widłach dwóch łączących się jarów. W latach świetności parku cały ten dziki teraz obszar był pięknie zagospodarowany – znajdowały się tutaj trzy połączone kaskadowo stawy, przedzielone groblami oraz tarasy ziemne.

Park Dworu Winnica, jar

Jeśli w trakcie wizyty w Dworze Winnica będziesz miał nieco więcej czasu, możesz przejść na drugą stronę jaru i pójść na wschód (w lewo). Po ok. 30-40-minutowym leśnym spacerze dotrzesz do mostu na Skrwie prowadzącego do Bądkowa-Rochny.

Aktualnie w parku prowadzimy prace inwentaryzacyjne i porządkowe, które w pierwszej kolejności polegają na posprzątaniu śmieci i usunięciu tzw. wtórnego nalotu (czyli najmniejszych krzewów i drzew-samosiejek), żeby uporządkować przestrzeń i wyeksponować starodrzew. Wszystkie prace prowadzimy w ścisłej współpracy z Konserwatorem Zabytków.

Strona główna Dwór Winnica

Kontakt

Dwór Winnica
Winnica 17, gm. Brudzeń Duży, pow. Płock, woj. mazowieckie
e-mail: dworwinnica@gmail.com

Znajdź nas na Google Maps
Współrzędne GPS: 52.6834136, 19.4942736

Dwór Winnica - Mapa satelitarna